Zasady gry w padla

Padel to prosta gra z regułami podobnymi do tenisa ziemnego. Ponieważ obraz wart jest tysiąc słów, dlatego najłatwiej zrozumieć reguły padla oglądając doskonałe wideo zamieszczone poniżej. Pod klipem spisaliśmy również zasady gry w padla bardziej szczegółowo.

Wideo pokazujące reguły gry w padla przygotowane przez sklep internetowy DoPadla.pl

Punktacja w padla

Punktacja jest taka sama jak w tenisie: każdą wygraną piłkę liczymy następująco: 15, 30, 40 i gem. Jeśli wynik to 40-40 (tzw. równowaga) stosuje się tzw. decydujący punkt – odbierający wybierają stronę, na którą ma zagrać serwujący i para wygrywająca punkt wygrywa gema. Można też, po wcześniejszym umówieniu się, zagrać tradycyjnie „na przewagi” do dwóch wygranych punktów z rzędu przez jeden z zespołów. Zwycięzca wygrywa gema.

Mecz w padla grany jest zwykle do dwóch wygranych setów. Czyli wynik w setach wynosi 2-0 lub 2-1 (w przypadku, gdy po dwóch rozegranych setach jest remis 1-1).

Set trwa do momentu, gdy jeden z zespołów zdobędzie (wygra) 6 gemów.

Tu też, analogicznie obowiązuje zasada przewagi dwóch gemów. Przy wyniku 6-6 w gemach grany jest tiebreak.

W tiebreaku punkty liczy się normalnie: 1, 2, 3, 4… aż jeden z zespołów zdobędzie 7 punktów z przewagą dwóch punktów – czyli np. jeśli jest 6-6 to aby wygrać tie-breaku trzeba zdobyć dwa punkty z rzędu – np. 8-6, 9-7, 10-8 itd.

Zwycięzca tiebreaka wygrywa cały set.

Stosuje się również skrócone formy – np. sety do 4 wygranych gemów z tiebreakiem przy stanie 3:3, rozgrywki do 10 punktów, 15 punktów, 21 punktów, rozgrywa się je serwując na zmianę podobnie jak w „tie-breaku” tenisowym.

Jak serwuje się w padla?

W padlu serwuje się zawsze „z dołu”, co jest dużym ułatwieniem w nauce tego sportu – podrzuca się piłkę tak, by odbiła się za linią serwisową i po odbiciu piłki o ziemię uderza się rakietą. Rakieta podczas ruchu serwisowego nie może przekroczyć linii talii (czyli nie można serwować z nad głowy jak w tenisie). Pierwszy serwis, w każdym gemie, grany jest z prawej strony, a następnie kolejno zmieniany pomiędzy lewą i prawą stroną. Piłka po zaserwowaniu powinna odbić się od nawierzchni po stronie przeciwnika, po przekątnej, w polu serwisowym (o wymiarach 7m x 5m). Serwis jest zagrany poprawnie, w przypadku, gdy piłka odbije się bezpośrednio po przekątnej na polu przeciwnika. Po odbiciu od powierzchni kortu piłka może uderzyć o ścianę tylną lub boczną kortu. Jeżeli piłka po odbiciu od pola serwisowego trafi w boczną siatkę – jest to błąd. Odbierający serwis ma wybór uderzenia piłki do przeciwnika, przed lub po odbiciu od ściany bocznej kortu. Gdy piłka wyląduje w odpowiednim polu serwisowym, a następnie zostanie poprawnie odebrana przez przeciwnika, to gra toczy się już na cały kort 10m x 10m, po każdej ze stron. Jeżeli podczas serwu piłka uderzy o siatkę dzielącą strony kortu (jest tak zwany net), a następnie upadnie na odpowiednie pole serwisowe, serwis jest powtarzany. W padlu, tak jak w tenisie, gracz ma możliwość poprawienia nieudanego serwisu – czyli mamy tzw. drugi serwis. UWAGA! Linie na korcie służą tylko do serwisu, potem gra się na całym polu gry.

Wymiana w padlu

W czasie gry piłka może uderzyć tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika.

Gracz ma wybór, czy odbić piłkę bezpośrednio z powietrza, czy poczekać na odbicie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi odbić się najpierw o kort, bez wcześniejszego uderzenia o ścianę lub siatkę ogrodzeniową kortu. W takim przypadku punkt zdobywa przeciwnik.

Po odbiciu od powierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu.

W grze nie ma limitu czasu, jaki gracz potrzebuje na odbicie piłki do przeciwnika. Odbierający może przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej badź tylnej ściany. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika – to jest błąd – punkt zdobywa przeciwnik.

Jeżeli piłka zostanie wybita w czasie gry ponad siatkę ogrodzeniową – 4m wysokości, po wcześniejszym odbiciu od powierzchni kortu przeciwnika to zwykle jest to piłka wygrana. Rzadko, ale może się zdarzyć, że przeciwnik wybiegnie poza kort i odbije taką piłkę, zanim uderzy ona o ziemię. W takim przypadku – o ile jego uderzenie trafi na stronę przeciwnika – gra jest kontynuowana.

Kiedy wygrywa się punkt?

Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się na którejś ze stron więcej niż jeden raz od jego powierzchni (wtedy wygrywamy piłkę) lub trafi w siatkę dzielącą kort (wtedy ją przegrywamy).

DARMOWA GODZINA GRY W PADLA

Zostaw nam swój email – dostaniesz godzinę gry w padla za darmo.

Zapisując się zgadzasz się na przesyłanie komunikacji marketingowej zgodnie z Polityką Prywatności.