Padel to prosta gra z regułami podobnymi do tenisa ziemnego. Ponieważ obraz wart jest tysiąc słów, dlatego najłatwiej zrozumieć reguły padla oglądając doskonałe wideo zamieszczone poniżej. Pod klipem spisaliśmy również zasady gry w padla bardziej szczegółowo.
Wideo pokazujące reguły gry w padla przygotowane przez sklep internetowy DoPadla.pl
Punktacja w padla
Punktacja jest taka sama jak w tenisie: każdą wygraną piłkę liczymy następująco: 15, 30, 40 i gem. Jeśli wynik to 40-40 (tzw. równowaga) stosuje się tzw. decydujący punkt – odbierający wybierają stronę, na którą ma zagrać serwujący i para wygrywająca punkt wygrywa gema. Można też, po wcześniejszym umówieniu się, zagrać tradycyjnie „na przewagi” do dwóch wygranych punktów z rzędu przez jeden z zespołów. Zwycięzca wygrywa gema.
Mecz w padla grany jest zwykle do dwóch wygranych setów. Czyli wynik w setach wynosi 2-0 lub 2-1 (w przypadku, gdy po dwóch rozegranych setach jest remis 1-1).
Set trwa do momentu, gdy jeden z zespołów zdobędzie (wygra) 6 gemów.
Tu też, analogicznie obowiązuje zasada przewagi dwóch gemów. Przy wyniku 6-6 w gemach grany jest tiebreak.
W tiebreaku punkty liczy się normalnie: 1, 2, 3, 4… aż jeden z zespołów zdobędzie 7 punktów z przewagą dwóch punktów – czyli np. jeśli jest 6-6 to aby wygrać tie-breaku trzeba zdobyć dwa punkty z rzędu – np. 8-6, 9-7, 10-8 itd.
Zwycięzca tiebreaka wygrywa cały set.
Stosuje się również skrócone formy – np. sety do 4 wygranych gemów z tiebreakiem przy stanie 3:3, rozgrywki do 10 punktów, 15 punktów, 21 punktów, rozgrywa się je serwując na zmianę podobnie jak w „tie-breaku” tenisowym.
Jak serwuje się w padla?
Wymiana w padlu
W czasie gry piłka może uderzyć tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika.
Gracz ma wybór, czy odbić piłkę bezpośrednio z powietrza, czy poczekać na odbicie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi odbić się najpierw o kort, bez wcześniejszego uderzenia o ścianę lub siatkę ogrodzeniową kortu. W takim przypadku punkt zdobywa przeciwnik.
Po odbiciu od powierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu.
W grze nie ma limitu czasu, jaki gracz potrzebuje na odbicie piłki do przeciwnika. Odbierający może przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej badź tylnej ściany. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika – to jest błąd – punkt zdobywa przeciwnik.
Jeżeli piłka zostanie wybita w czasie gry ponad siatkę ogrodzeniową – 4m wysokości, po wcześniejszym odbiciu od powierzchni kortu przeciwnika to zwykle jest to piłka wygrana. Rzadko, ale może się zdarzyć, że przeciwnik wybiegnie poza kort i odbije taką piłkę, zanim uderzy ona o ziemię. W takim przypadku – o ile jego uderzenie trafi na stronę przeciwnika – gra jest kontynuowana.
Kiedy wygrywa się punkt?
Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się na którejś ze stron więcej niż jeden raz od jego powierzchni (wtedy wygrywamy piłkę) lub trafi w siatkę dzielącą kort (wtedy ją przegrywamy).